טרם הצו ראשון

לשכת גיוס וצו ברשת

לשכת הגיוס המפגש הראשוני עם צה"ל

באיזה גיל מקבלים צו ראשון מלשכת גיוס?

גיל קבלת הצו הראשון הינו בסביבות גיל 16-17, תלוי בתאריך העברי בו נולדתם:
אם נולדתם בין חודש תשרי לסוף חודש אדר, תקבלו את הצו במהלך תקופה זו. אם נולדתם בחלק השני של השנה בין חודש ניסן לסוף חודש אלול, תקבלו את הצו בין אפריל לספטמבר שנה מאוחר יותר. לבירור מדויק של הנושא ניתן לפנות ללשכת גיוס (בתחתית העמוד תוכלו למצוא את מספרי הטלפון).

מה זה צו אחוד?

יתכן כי בית הספר שלך משתף פעולה עם צה"ל ומקיים יום מרוכז בו רוב התלמידים בכיתה יבצעו יחד את הצו ראשון בלשכת הגיוס וככה לא יהיו תלמידים שיפספסו חומרים ויצטרכו להשלים אותם.

מה יש להביא לצו ראשון?

  • תעודה מזהה (תעודת זהות, דרכון ישראלי, רישיון נהיגה ממוחשב או תעודת עולה).
  • טופס צו ראשון.
  • שאלון רפואי מלא וחתום ע"י רופא ואישורים רפואיים לגבי מחלות ואשפוזים.
  • מומלץ: תוצאות בדיקת שתן כללית עדכנית ל 3 חודשים לפני ההתייצבות.
  • תעודות (אישורים על לימודים עיוניים ומקצועיים).
  • מומלץ: טופס בדיקת ראייה למרכיבי משקפיים, כולל בדיקת קרקעית העין – לבעלי מס' 4 ומעלה (מרכיבי עדשות שאין בידם בדיקת חדות ראיה מתבקשים להסיר העדשות 24 שעות לפני ההתייצבות).
  • דרכון זר לתושבי חוץ.
  • עולים חדשים/ישנים: תעודת עולה.

מתי להגיע ללשכת גיוס בצו ראשון?

טרם ההגעה לצו ראשון מומלץ מאוד לדעת כיצד הנכם מתכוונים להגיע ללשכת גיוס על מנת שלא תתעכבו ותספיקו את כל שלבי המיון הנדרשים ביום אחד, במידה ותאחרו ייתכן ותצטרכו להגיע ליום נוסף של מיונים. השתדלו להקדים את הגעתכם בחצי שעה מהשעה הקבועה לכם בצו ראשון כדי שיהיה לכם מרווח לטעויות ועיכובים.

מה תפקיד לשכת גיוס?

לשכות הגיוס בארץ הינן תחת יחידת מיטב אשר אחראית על כוח האדם בצבא. לשכות הגיוס אחראיות על תהליך המיון לשירות הצבאי, אשר ביניהם הצו ראשון, פרופיל רפואי, שיבוץ למקצועות בצבא ועוד.

טרם הגיעכם ללשכת הגיוס קבלו טיפים ודברים שמומלץ שלא תשכחו לפני שאתם יוצאים

צו ברשת

צה"ל השתדרג והיום ניתן למלא שאלון לאימות נתונים אישיים עוד לפני שמגיעים ללשכת הגיוס דרך האינטרנט – הליך זה חוסך לכם זמן בשלב אימות הנתונים ומאפשר לכם להספיק את כל התחנות באותו היום. השאלון מורכב מ- 3 חלקים:

  1. מילוי פרטים אישיים: תדרשו לאשר את כתובת המגורים, הדת, האזרחות, מספר הטלפון שלכם ושל ההורים שלכם.
  2. מילוי פרטי משפחה: תדרשו למלא את פרטי ההורים שלכם ואת טיב הקשר שלכם וגם מידע על האחים ואחיות שלכם.
  3. מילוי פרטי לימודים: תדרשו למלא את מוסדות הלימוד בהם למדתם.

בנוסף אם אתם בעלי לקות למידה ויש בידכם אבחון ניתן להעלות את האבחונים שלכם דרך השאלון. ניתן לערוך את השאלון עד 5 ימים לפני הצו ראשון (במידה ושינתם את תאריך הצו ראשון אז אפשרות העריכה תתעדכן בהתאם).

ישנן 5  לשכות גיוס בארץ ולשכה וירטואלית למידע נוסף יש ללחוץ כאן.

מהלך הצו ראשון

שלב ראשון- תחנת אימות הנתונים

בתחנת אימות הנתונים ישאלו אתכם שאלות על המידע הנמצא במאגרי המידע במחשבים שלהם, ובנוסף ישאלו אתכם על המשפחה,לימודים וכדו'.שלב זה אינו מוסיף ואינו גורע ולכן כדאי שתציגו את הנתונים כמו שהם. כמו כן באותו שלב ישנו מבחן בעברית שכולל דיבור, קריאה וכתיבה.
מומלץ בחום ללמוד את המילים הנמצאות בתרגולים שבאפליקציה, כיוון שישנו סיכוי גבוה שחלק מהמילים בתרגולים יופיעו בצו ראשון שלכם.

שלב שני- הבדיקה הרפואית

בבדיקה הרפואית יקבע סופית הפרופיל הרפואי שלכם. במהלך חלק זה הרופא/ה יבצע בדיקות גופניות בגופכם וזה כולל מישוש באיברים האינטימיים, כדי לוודא שתיהיו כשירים מבחינה רפואית לשירות שתעשו בצבא (אל דאגה,כולם עוברים את זה).
לאחר מכן תצטרכו להציג את הטופס הרפואי שהרופא המשפחתי שלכם מילא. הרופא ישאל אתכם מספר שאלות הנוגעות למה שרופא המשפחה שלכם כתב וישחרר אתכם. כמו כן עוברים בנוסף גם בדיקות שתן ובדיקות עיניים (לבדיקה לחץ כאן).

שלב שלישי- ראיון אישי

בחלק זה תעברו את הראיון אישי מול מאבחנת, שתשאל אתכם הרבה שאלות על עצמיכם, בראיון זה הצבא בוחן אתכם ואת התכונות שלכם במציאות ולא מה שרואים על הנייר.
בשלב זה הצבא ינסה להכיר אתכם מבחינת האופי, הערכים, במוטיבציית השירות שלכם וכיצד אתם מתמודדים במצבים מסוימים. חשוב שתבינו שתפקיד המאבחנת זה להכיר את התכונות שלכם בזמן קצר ולנסות להתאים אתכם לתפקיד שיתאים לאופי שלכם, ולכן השתדלו להיות עצמיכם ולהבליט את התכונות הנדרשות לתפקיד שברצונכם להגיע אליו.

חלק רביעי- הבחינה הפסיכוטכנית (הדפ"ר)

בחלק זה תבצעו את הבחינה הפסיכוטכנית דרך המחשב, בבחינה הפסיכוטכנית יופיעו שאלות בהבנת הנקרא, חשבון, צורות, אנלוגיות והבנת הוראות. חלק זה הוא החשוב ביותר מבין החלקים כיוון שיש לו את המשקל הרב ביותר בקב"א (מדרג אתכם איכותית מבחינת הצבא). לכן מומלץ להשקיע בו ולהשיג את התוצאה המקסימלית שתוכלו להשיג. באפליקציה מופיעים תרגולים לבחינה הפסיכוטכנית שיעלו את סיכוייכם להעלות את הדפ"ר (דירוג פסיכוטכני) שלכם ובעקבות כך את הקב"א (קבוצת איכות).

תרגולים מבחנים פסיכוטכניים לצו ראשון

טיפים והמלצות:

הכנות לפני יום הצו ראשון:

ראשית כל, יום לפני הצו הראשון השתדלו לישון מוקדם, על מנת להיות מרוכזים ורעננים ביום למחרת.

מה צריך להביא איתכם לבקו"ם(בסיס קליטה ומיון):
1. ת"ז ,מי שאין לו, רשאי להביא גם דרכון.
2. צו התייצבות (הטופס הירוק שקיבלתם בדואר).
3. טופס שאלון רפואי מלא ע"י רופא משפחה.
4. אוכל ושתיה, יום זה יכול להיות ארוך ומייגע לכן מומלץ להביא אוכל ולא לסמוך על הכריכים שמחלקים בלשכה.

 • מומלץ להגיע מוקדם באותו היום ,כדי שלא תלחצו וגם בדר"כ מי שבא ראשון מסיים ראשון וכך לא תצטרכו לבוא יום נוסף בכדי לסיים את כל הצו ראשון.
 • כדי שלא תצטרכו לחכות זמן רב בהמתנה כל פעם, כאשר תהיו ליד המכונה המגנטית העבירו את המדבקה, אם לא תעבירו פשוט לא תכנסו לתור.

טיפים לבחינה הפסיכוטכנית:

* ראשית כל בתחילת המבחן ינתן לכם דף לבן ולא יתאפשר לכם להשתמש בשום דבר חוץ מהדף וכלי כתיבה, הבוחנת תגיד לכם להחזיר את הדף בסיום המבחן ולכתוב בתוך המסגרת, לא לשכוח להחזיר את הדף (חשוב לצבא לדעת אם אתם נשמעים להוראות כראוי).
* הגיעו רגועים למבחן, תאכלו, לכו לשירותים העיקר שתכנסו רגועים ומרוכזים (במקרה ואינכם מרגישים בטוב, בקשו לבוא ליום נוסף מכיוון שבד"כ מי שעשה מבחנים אלו לא יוכל לחזור עליהם חוץ ממקרים מיוחדים), המבחן הוא כ-שעתיים וחצי תלוי בקצב הנבחן .
* עוזר מאוד!!! לפני המבחן רשמו בדף את כל סדר אותיות הא-ב ומעליהם את המספר הגאומטרי שלהם (לדוגמא האות כ=11) זה יעזור לכם רבות ויחסוך לכם זמן רב.

נושאים שעליכם לדעת היטב:

* בעיות הספק (עבודה=כמות x הספק), בעיות תנועה (דרך=מהירות x זמן), שליטה טובה באחוזים.
* בחלק של הבנת הוראות רבים טועים בשאלות מסוג זה לכן כדאי לכם להבחין בתשובה.

מה מתגייסים לצו ראשון- דפ"ר90 מציע לכם?

לקבל הזדמנות לשפר את הסיכויים שלכם בבחינה בצו ראשון ובכך לקבל דפ"ר(דירוג פסיכוטכני ראשוני) גבוה יותר אשר יעלה את הקב"א(קבוצת איכות) שלכם ובעקבות כך להצליח לקבל זימונים ומיונים ליחידות אטרקטיביות. בדפ"ר90 תוכלו למצוא מספר רב של תרגולים ומבחנים שונים אשר יכינו אתכם לבחינה. הנושאים שדפ"ר90 יכין אתכם הם חשיבה כמותית, אנולוגיות צורניות ומילויות, הבנת הנקרא, הבנת הוראות, מילים לצו ראשון.

הקלות לצו ראשון – האם הקלות מהבית ספר תופסות בצו ראשון?

הצו הראשון מכיל בתוכו את שלב המבחן הפסיכוטכני שבו המלש"בים מבצעים בחינה המכילה חמישה פרקים מוקצבים בזמן: חשיבה כמותית, אנלוגיות צורניות, אנלוגיות מילוליות, הבנת הוראות וחשיבה צורנית (לעיתים יש פרק נוסף הבנת הנקרא).

בבחינה הפסיכוטכנית ישנם נבחנים הזכאים להקלות בצו ראשון, בדומה לתלמידים בעלי איבחונים בבתי ספר תיכוניים. לפיכך יכולים תלמידים אלו לזכות בהקלות שיקלו עליהם ויעזרו לשפר את ציון הקב"א והדפ"ר שלהם.

למה חשוב להשתמש בהקלות בצו ראשון?

צה"ל מייחס חשיבות רבה למבחנים אלו, המהווים גורם מכריע בקביעת שיבוץ המלש"ב בצה"ל. לאור חשיבות המבחנים ולאור העובדה שניתן לבצעם רק פעם אחת לרוב, חשוב מאוד להגיע למבחנים רעננים ולאחר שינה טובה. מוכנות ורצינות יאפשרו לכם להגיע להישגים הטובים ביותר.

לכן אין לזלזל בהקלות אלו מכיוון שהן יאפשרו לכם לקבל נתונים גבוהים יותר ונתונים אלו הם גורם מכריע למיונים אותם המלש"ב יקבל ועל שיבוצו העתידי.

האם הקלות פוגעות בנתונים האישיים של אותם תלמידים?

לא, ההקלות שיש לכל מלש"ב אינן פוגעות בשום נתון אישי ומשמשות את הנבחן אך ורק ביום הצו ראשון. נתוני מתגייס  אשר עשה את המבחן עם הקלות או ללא הקלות יהיו שווים לחלוטין. בנוסף, למעלה מ-45 אחוז מהנבחנים הניגשים לבחינה מגישים את האבחונים למיטב!

לקויות למידה בצו הראשון לא יכולות להזיק אלא להפך – רק לשפר אותם

האם ההקלות שתקפות בבית ספר תקפות גם בצו ראשון?

לא, ישנן הקלות שלא ניתן לקבל ביום הצו ראשון למשל: דף נוסחאות, הקראה או בחינה בעל פה. בנוסף, יתכן שנבחן יביא את האבחון שלו ביום הבחינה ולא יקבל את כל ההקלות שהומלצו בו.

ישנם מאבחנים שמוסמכים במיוחד לבדוק מסמכים אלו והם מסתכלים עליהם כאילו נבדקו בפעם הראשונה ואף לא בהכרח מודעים להקלות שהם מקנים לך כמלש"ב בבית הספר.
הם בוחנים אותם בשיטה שלמדו ובהתאם להחלטתם תקבל/לא תקבל 

התאמות.

מהם כלל סוגי ההקלות שניתן לקבל ביום הצו ראשון?

 • תוספת זמן של 25 אחוז
 • הפסקות רענון בין פרק לפרק
 • שימוש במחשבון בחלק הכמותי – כיום כולם יכולים להשתמש במחשבון!
 • מבחן מקוצר/מותאם

* רוב התלמידים בעלי ההקלות מקבלים 25 אחוז תוספת זמן, אך שאר ההקלות ינתנו לפי שיקול דעת המאבחנת הפסיכוטכנית ואין זה מדע מדוייק.

האם כל אבחון מתקבל בצו ראשון?

לא, ישנן הקלות שנבחנים מקבלים בהחלטת בית הספר אך ביום הצו ראשון הקלות הללו לא יתקבלו.

בתור מאבחנת שהתעסקה רבות באבחונים הייתי עדה להרבה מאוד מלש"בים שהעדיפו לוותר על האבחון שלהם על מנת לסיים הליכים במהרה, וברוב המקרים זה רק פגע להם בנתונים. כדי למנוע כמה שיותר מקרים כאלו אסביר מה נדרש לעשות על מנת לקבל עזרה במבחנים הפסיכוטכניים.

מספר מסמכים יכולים להקנות התאמות במבחנים הפסיכוטכניים- 

1 .אבחון דידקטי/פסיכולוגי/נוירולוגי מלא:

ישנם מספר חוקים שחייבים להתקיים על מנת שהאבחון בכלל ייבדק-

 • על האבחון צריך להיות רשום השם המלא שלך, מספר תעודת זהות, תאריך לידה, תאריך ביצוע האבחון והגיל בו נעשה האבחון. מועד עריכת האבחון יהיה מהחופש הגדול בין כתה ו' לז' ומעלה.
 • חובה שם מלא של המאבחן, המוסד במסגרתו נערך האבחון, תואר אקדמי בציון סוג ההתמחות ומספר רישוי (אם קיים) וחתימה של המאבחן.
 • יש להביא את כלל הדפים ולא רק את דף הסיכום.

2 . אבחון ועדת השמה:

 • צריכה להיות חתומה ע"י הגורמים שהיו בועדה- עירייה, מאבחן.
 • צריכה להיות מהחופש בין ו' לז' ומעלה. (יש להביא ללשכה גם ועדות קודמות יותר היות והן יכולות לעזור בתחנת אימות הנתונים).

3. אבחנת קשב:

רק ע"י נוירולוג/פסיכולוג/פסיכיאטר או רופא משפחה המוסמך לכך.

4. מסמכים רפואיים:

כל מסמך/בעיה רפואית שעלולים להפריע במהלך המבחנים ייבדקו בצורה פרטנית על ידי האחראים לכך ויכולים גם כן להקנות התאמות במבחנים במקרים מסוימים.

מה התהליך הנכון לקבלת הקלות בצו ראשון?

כדאי להגיע ליום הצו ראשון מוכנים ולא להתעכב בלשכת גיוס, עליכם לטפל מראש בכל מסמכי האבחון. על מנת שתדעו מראש מהן ההקלות שמגיעות לכם וכך לא תתעכבו יתר על המידה ביום הצו ראשון, לכן כשבועיים מראש לפחות יש לשלוח את האבחון ל"מיטב" בפקס 03-7388880 או במייל  [email protected].

ברוב במקרים אבחון ייבדק עוד לפני הגעתך ללשכה וכשתגיע תחנת המבחנים כבר יידעו האם קיבלת הקלות או לא. ניתן גם להתקשר למיטב כמה ימים לפני מועד הצו הראשון ולוודא שהאבחון אכן נקלט במערכת וכמובן להביא את כלל המסמכים גם ללשכה.

תלמיד שלא הביא את האבחון ורוצה בכל זאת לבצע את המבחן ללא הקלות יצטרך לחתום על ויתור ולא יוכל לבצע  שוב את הבחינה (לא מומלץ לוותר על הקלות אלו).

שוב אציין כמה חשוב להגיש את המסמכים הללו. המבחנים הפסיכוטכניים הם מבחנים ארוכים ומרובי נושאים. כל הקלה שמקבלים יכולה לעזור בצורה משמעותית למהלך המבחן ויכולה להוות גורם מכריע בתוצאה של המבחן. זה יכול רק לתרום!

דגשים:

 • על התלמיד לוודא שהאבחון אותו הוא מציג מכיל את כלל העמודים ולא רק את עמודי סיכום המלצות האבחון.
 • רצוי להתקשר למיטב שבוע מראש ולוודא שהאבחון התקבל ומהם ההקלות שקיבלתם.
 • ביום הצו ראשון יש להביא את כל המסמכים המופיעים לעיל!!!
 • תלמיד שלא שלח מראש אבחון יכול להביאו ביום הצו ראשון, אך יתכן שדבר זה יעכב אותו והתלמיד עלול יהיה לחזור ללשכת גיוס ליום נוסף.
 • תלמיד שלא הביא את האבחון ורוצה בכל זאת לבצע את המבחן ללא הקלות יצטרך לחתום על וויתור ולא יוכל לבצע  שוב את הבחינה (לא מומלץ לוותר על הקלות אלו).

חלק מהמידע נלקח מפרסומי אכ"א, מומלץ לכל מלש"ב לבחון באופן ישיר את המידע לעיל

קראו עוד על המבחנים הפסיכוטכניים

לקבלת מידע נוסף אודות הקלות לצו ראשון ניתן להיכנס לתוך אתר מיטב

איך להגיע לתפקיד איכותי בצה"ל?

צו ראשון

כדי להצליח להשיג את התפקיד שאתם רוצים בצה"ל כגון: מיונים למודיעין, מיונים לטיס או סיירות עליכם להשקיע מאמצים רבים ושיהיה לכם מזל. אז כיצד משפרים את המזל שלכם? בעזרת שימוש בכל האמצעים שיש לכם על מנת להשיג את התפקיד הנחשק.

דבר ראשון, תצטרכו להשקיע כמה שיותר מאמצים בצו ראשון שם ייקבעו נתוני האיכות שלכם בעיני צה"ל ולכן עליכם לעשות את המיטב שלכם. זה מתחיל בהכנה למבחנים בצו ראשון, בשיפור הפרופיל היכן שאפשר, בהצגת מוטיבציה לשירות בצה"ל ובלקיחת מקצועות לימוד רלוונטיים לתפקידים שאתם רוצים להיכנס אליהם. אז אם אתם לפני צו ראשון מומלץ להתנסות בתרגול המבחנים הפסיכוטכנים.

לאחר שהצלחתם להשיג את הנתונים הטובים ביותר שיכולתם להשיג עליכם להכין להחליט לאן ברצונכם להגיע – מדריך שיסייע לכם לקבל החלטה מושכלת תמצאו כאן ואם אתם צריכים מידע אודות היחידות השונות שאתם יכולים לשרת בהן לחצו כאן.

יופי! החלטתם לאילו תפקידים אתם מנסים להתקבל, הגיע הרגע שבו אתם נלחמים בעולם כדי להגיע למקום אליו אתם שואפים.

קרציות

זה מתחיל בחיפוש דרכי יצירת קשר לגורמים שאתם מנסים להגיע אליהם, במידה ואינכם מצליחים להשיג אותם פנו למיטב שיפנו אתכם למקומות הנדרשים. הצלחתם ליצור קשר, שלחו בקשות להתמיין ביחידות אלו דרך כל אמצעי תקשורת והתקשרו לאחר מכן על מנת לוודא שהבקשה הצליחה להגיע ליעדה, ואם לא הגיעה שובו ושלחו פעם נוספת – הראו נחישות.

מתוך דוח מבקר המדינה לשנת 2016 בנוגע למיון וגיוס בצה"ל נרשם במילים אלו ש-

למלשב"ים "עקשניים" יש סיכוי טוב יותר מלמלש"בים אחרים לקבל את מבוקשם

שלחתם את בקשות המיונים, אבל מי אמר שישלחו לכם זימון?! הבקשה שלכם יושבת על ערימת דפים בגודל מילון אבן-שושן, אז כיצד תבלטו יותר מהאחרים? הבליטו תכונות ודברים רלוונטים שיש בכם הנוגעים לתפקיד שברצונכם להגיע אליו וכך תשפרו את סיכוי תפישת עיני בוחן הבקשות. הדגשת היתרונות שלכם יעזור לכם אבל אין מרכיב אשר יפתח לכם דלתות כמו עזרה של מקורבים.

קומבינות

כמה שזה נשמע רע אבל זאת המציאות. עזרה של אנשים שאתם מכירים היא זו שתצליח לפתוח לכם את הדלתות למקומות שאתם רוצים להגיע. תחשבו על זה לרגע, מה שקורה למישהו שנמצא ביחידה איכותית ושקשה להגיע אליה בד"כ – הוא ינסה להכניס את חבריו או מקורביו למקום וזאת בכדי שגם הם יוכלו להנות מהמקום הזה, דבר זה גם יעלה את ערכו בעיני סביבתו כאחד שיש לו יכולת לעזור ולסדר את חבריו. בדרך כלל זה שאתם לא מקבלים זימון זה לא בגלל שמזלזלים בכם אלא בגלל עומס ואדישות, אז לכן אתם צריכים מישהו מבפנים שיפקח את עיני המזמנים וכאן מתחיל הזמן שלכם להתעקש. התחילו מהסביבה הקרובה לכם, כלומר משפחה וחברים בררו איתם אם הם יכולים לעזור לכם בהשגת הזימון, אם המעגל הקרוב אינו מצליח – פנו למעגל היותר רחב אנשים מהבית כנסת או מהמושב עד שתצליחו למצוא מישהו שכן יוכל.

מתוך דוח מבקר המדינה לשנת 2016 בנוגע למיון וגיוס בצה"ל נרשם במילים אלו ש-

מלש"בים פונים לעתים לגורמים בכירים שונים, כגון לראש אכ"א ואף לסגן הרמטכ"ל, שמצדם מעבירים את הפניות למיטב

עליכם לזכור דבר אחד חשוב והוא שבדרך כלל הטובים ביותר מצליחים להגיע למקומות שאליהם הם ראויים, אבל גם אם אתם הטובים ביותר (וקל וחומר אם אינכם כאלה) אתם עדיין חייבים לעשות את כל המאמצים בכדי לשפר את הסיכויים שלכם.

מזל טוב! הצלחתם לעקוף את החלק הקשה! והוא לקבל את הזימון הנחשק, כעת הכינו את עצמכם ככל שניתן על מנת להגיע מוכנים לכל מטלה שיטילו עליכם, מכאן העניינים תלויים בעיקר ביכולות שלכם ובהתאמה שלכם לתפקיד.

הכינו תמיד תוכניות גיבוי למקרה שדברים לא ילכו כפי שצפיתם, חלק מהחיים זה אכזבות וכישלונות ורק כך תשיגו הצלחות (ככל שתחוו יותר אכזבות וכישלונות – כך תשיגו יותר הצלחות, כי פוטנציאל של כל כישלון הוא הצלחה).

חשיבות המבחן הפסיכוטכני בצו ראשון

מבחן פסיכוטכני וציון הדפ"ר?

הדפ”ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני) הוא הציון של המבחן הפסיכוטכני אשר כל המועמדים לפני שירות בטחוני (מלש”ב) עוברים בצו הראשון. מטרת המבחן הפסיכוטכני היא לבחון את יכולת החשיבה של המועמדים בשאלות חישוביות, הבנה וכדו'.

נתון משמעותי, אשר משפיע ישירות על הקב”א (הסבר בהמשך…). הדפ”ר מרכיב כ-50% מהקב”א של גברים ו-60% מהקב”א של נשים. ציון הדפ”ר נע בין 10 ל-90, בכפולות של 10. ורק כ-5% אחוז מהנבחנים מצליחים להשיג דפ"ר 90.

איך ציון המבחן הפסיכוטכני משפיע על הקב"א?

הקב"א (קבוצת איכות) משייכת אתכם לאיזו קבוצת איכות מבחינת צה"ל אתם שייכים. הקב"א נקבעת בעיקר ע"פ ציון הדפ"ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני) הנקבע לפי המבחנים הפסיכוטכניים המבוצעים בצו ראשון, הראיון האישי שאתם עוברים בלשכת גיוס וע"פ מקצועות הלימוד שלכם בבית ספר.

החלק של הדפ"ר, שהוא המבחנים הפסיכוטכנים שתבצעו בלשכת גיוס, מהווה 50% מהציון הכללי לבנים ולבנות 60% מהציון הכללי, והוא החלק העיקרי שאפשר להתכונן אליו טרם הזימון.

האפשרויות לאחר המבחן הפסיכוטכני?

אתם עומדים לפני 3 או 2 שנים של שירות צבאי אשר ישנו את חייכם לתמיד. הצבא קובע את התפקידים שתקבלו על פי הקב"א והדפ"ר שתקבלו, אם ברצונכם להשיג תפקיד איכותי בצבא עליכם לקבל כמה שיותר גבוה בדפ"ר.

אם יש לכם פרופיל קרבי מתאים ואתם חולמים להגיע לטיס או לשייטת 13, סיירת מטכ"ל, שלדג, 669 (יחידת חילוץ), חובלים, דובדבן, אגוז, מגלן ולכל סיירת רצינית אחרת או שברצונכם להיות קצינים או מפקדים בכדי לשפר את סיכוייכם עליכם לקבל דפ"ר וקב"א כמה שיותר גבוה!!

אם אין לכם פרופיל צבאי מתאים לקרבי אבל אתם רוצים להגיע ליחידה טכנולוגית מתקדמת או ליחידת מודיעין למשל 8200, ממר"ם, פסגות וכו'. המבחן הפסיכוטכני ישפיע עליכם הרבה יותר ויוביל אתכם לתפקיד שימצה את יכולתיכם השכליות. כמו כן כדי להיות מפקדים או קצינים עליכם להשיג ציון דפ"ר גבוה מספיק, ולא, לא תוכלו לצאת לקצונה ופיקוד (כמובן שיש חריגים!).

למה חשוב להצליח במבחן הפסיכוטכני?

יש לכם רק הזדמנות אחת לעשות את המבחן הפסיכוטכני (ישנם מקרים חריגים מעטים ביותר). לכן עליכם להשיג את הטוב ביותר שלכם בבחינה זו. הבחינה הפסיכוטכנית דומה לבחינה הפסיכומטרית במספר מישורים אך שונה ממנה.

הציון שלכם בצו ראשון הוא יחסי(בדומה לפסיכומטרי), כלומר הציון שלכם נקבע יחסית לתלמידים אחרים שמבצעים את הבחינה-לכן רק כ-5% מהאוכלוסייה הנבחנת שהיא בעלת הציונים הגבוהים ביותר מצליחה להשיג דפ"ר 90.

מדוע חשוב להתכונן למבחן בצו ראשון?

כיום רוב התלמידים מבינים את חשיבות המבחנים הפסיכוטכנים ולכן אין זה מפתיע שעשרות אלפי תלמידים שנמצאים טרם מיוני הצו ראשון שלהם מתכוננים לקראתם. זאת מתוך ידיעה שבדרך כלל 10% מבעלי הציונים הגבוהים ביותר(בעלי דפ"ר 90/80) מצליחים להגיע ליחידות איכותיות ביותר בצה"ל.

לכן על מנת לשפר את הסיכויים לעומת שאר התלמידים האחרים נדרש להתכונן לקראת המבחנים דרך הכנה למבחנים לצו ראשון, והכנה לראיון האישי ע"י גורמים שונים.

לטיפים ליום הצו ראשון בקרו באתר מיטב.

מה מתגייסים לצו ראשון- דפ"ר90 מציע לכם?

לקבל הזדמנות לשפר את הסיכויים שלכם בבחינה בצו ראשון ובכך לקבל דפ"ר(דירוג פסיכוטכני ראשוני) גבוה יותר אשר יעלה את הקב"א(קבוצת איכות) שלכם ובעקבות כך להצליח לקבל זימונים ומיונים ליחידות אטרקטיביות. בדפ"ר90 תוכלו למצוא מספר רב של תרגולים ומבחנים שונים אשר יכינו אתכם לבחינה. הנושאים שדפ"ר90 יכין אתכם הם חשיבה כמותית, אנולוגיות צורניות ומילויות, הבנת הנקרא, הבנת הוראות, מילים לצו ראשון.

מהלך הצו ראשון

צו ברשת ואימות נתונים – תחנה ראשונה בצו ראשון

צו ברשת

צה"ל השתדרג וניתן היום לעשות צו ברשת – היום ניתן למלא שאלון לאימות נתונים אישיים עוד לפני שמגיעים ללשכת הגיוס דרך האינטרנט – הליך צו ברשת חוסך לכם זמן בשלב אימות הנתונים ומאפשר לכם להספיק את כל התחנות באותו היום. השאלון מורכב מ- 3 חלקים:

  1. מילוי פרטים אישיים: תדרשו לאשר את כתובת המגורים, הדת, האזרחות, מספר הטלפון שלכם ושל ההורים שלכם.
  2. מילוי פרטי משפחה: תדרשו למלא את פרטי ההורים שלכם ואת טיב הקשר שלכם וגם מידע על האחים ואחיות שלכם.
  3. מילוי פרטי לימודים: תדרשו למלא את מוסדות הלימוד בהם למדתם.

בנוסף אם אתם בעלי לקות למידה ויש בידכם אבחון ניתן להעלות את האבחונים שלכם דרך השאלון. ניתן לערוך את השאלון עד 5 ימים לפני הצו ראשון (במידה ושינתם את תאריך הצו ראשון אז אפשרות העריכה תתעדכן בהתאם).

לחצו כאן לקריאה נוספת ממיטב

אימות נתונים

התחנה הראשונה שתעברו בלשכת הגיוס, מתחלקת ל-3 חלקים:

פרטים אישיים:

תצטרכו למסור פרטים אישיים שלכם כדי שלצה"ל יהיה פרטי יצירת קשר איתכם ומידע בסיסי עליכם כמועמדים לשירות ביטחון (מלש"ב). אל לכם לחשוש מנתינת פרטים אישיים,  שלב זה אינו מוסיף ואינו גורע בנתוני הקב"א שתקבלו. בעזרת פרטי הקשר שתספקו באימות הנתונים, צה"ל יצור איתכם קשר וישלח אליכם זימונים ומיונים בהמשך וזאת כדי להתאים לכם תפקיד שיתחשב במצבכם האישי. הנתונים שתספקו יהיו למשל: שם פרטי, שם משפחה, תאריך לידה ותאריך עליה לארץ, מקום מגורים, מספר פלאפון, מספר טלפון, שמות ההורים, מספר אחים ואחיות, מספר חדרים בבית, לאום, דת, מקצוע ועוד. בנוסף ישאלו אתכם שאלות על המידע שכבר נמצא ברשותם ויאמתו אותו מולכם.

לימודים (צה"ר)

ישאלו אתכם שאלות אודות בית הספר בו אתם לומדים, אילו מגמות אתם מבצעים, כמה יחידות ועוד. חלק זה נקרא צה"ר (ציון השכלה ראשוני), המשקל של הצה"ר בציון הקב"א הינו כ-17%, במידה ואתם בדרך לקבלת בגרות מלאה צפוי שתקבלו ציון מקסימלי בצה"ר. תפקיד דירוג הצה"ר הינו לדרג את איכות ההשכלה של המלש"ב, והוא משמש לאיתור אוכלוסייה שזכאית להשלמת השכלה וכן לקבוע לאילו קורסים תוכלו לגשת במסגרת הצה"לית.

רמת עברית:

אתם צפויים לעשות בוחן קצר ופשוט בעברית שבוחן דיבור, קריאה וכתיבה. בדיקת רמת העברית שלכם בוחנת את הידע והשליטה של המלש"ב בשפה העברית.

מעוניינים בהכנה לסימול רמת עברית? במבחנים פסיכוטכניים נוספים?

במתגייסים לצו ראשון – דפ"ר90 תוכלו למצוא מספר רב של תרגולים ומבחנים שונים אשר יכינו אתכם למבחן הפסיכוטכני. בתוך ההכנה תוכלו לבצע מבחן צו ראשון לדוגמא בחינם, שאלות פסיכוטכניות לתרגול בחינם. כמו כן בחלק של הבנת הנקרא תוכלו לתרגל את רמת העברית.

בדיקה רפואית – הפרופיל הרפואי

חשיבות הבדיקה הרפואית

לבדיקה הרפואית ישנה חשיבות בעיקר ללוחמים והלוחמות שצפויים לעבור מאמצים פיזיים רבים ולכן חשוב שגופכם יוכל לעמוד בעומס. כמו כן לסיירות ויחידות מובחרות ישנם דרישות יותר גבוהות לעיתים או דרישות מסוימות בגלל התפקיד הכרוך בהם, לדוגמא שייטת 13 דורשת ראייה 6 על 6 טבעי ללא ניתוח וזאת משום הפעולות בים שמבצעת היחידה.

הכנות בטרם הבדיקה הרפואית

על מנת שתוכלו לזרז את תהליך הבדיקה הרפואית מומלץ להכין מראש מספר דברים:

 1. שאלון רפואי חתום ע"י רופא המשפחה שלכם.
 2. בדיקת שתן – שביצעתם באותו שבוע.
 3. בבדיקת ראייה יש לבצע בדיקה הנקראת Visus, ובמידה שמספר המידה שלכם בעיניים גדול (4- ומטה) יש להיבדק בבדיקת Fundus החתומה ע"י רופא עיניים.
 4. במידה ואתם משתמשים בעדשות מגע יש להסירן 24 שעות טרם הבדיקה.

במידה ולא תביאו בדיקת ראייה ושתן תצטרכו לבצע זאת בלשכה עצמה.

טופס בדיקת הראיה

טופס השאלון הרפואי שיש למלא ע"י רופא

בדיקת ראייה ובדיקת שתן

בדיקת ראייה בבדיקה יבחנו האם אתם עוורי צבעים וכן האם אתם זקוקים למשקפיים ובמידה וכן, מה המספר שלכם. השפעת בדיקת הראייה היא די חשובה למי שמעוניין להגיע לסיירות כגון: מטכ"ל, שייטת וכו'. אך ניתן לפתור בעיה זו חלקית בעתיד ע"י ביצוע ניתוח הסרת משקפיים בלייזר (לשייטת זה לא עוזר…). את בדיקת השתן ניתן לבצע בבית בעזרת כוס אטומה שתוכלו לקבל בקופות חולים או לבצע זאת בלשכת הגיוס עצמה.

האם משקפיים מורידים פרופיל?

ישנן מידות במשקפיים אשר יורידו לכם פרופיל במידה שהמספר גבוה. כמו כן, במקרים של צילינדר גבוה תיתכן הורדה בפרופיל. לביצוע בדיקת עיוורון צבעים ומידה במשקפים ניתן ללחוץ כאן ותוכלו להעריך את מצבכם. 

מסמך הבדיקה הרפואית שמילאתם עם רופא המשפחה

בשלב זה יעבור רופא הלשכה יחד אתכם על השאלון הרפואי שמילאתם בבית. מסמך זה יש למלא יחד עם הרופא משפחה שלכם שבו הוא גם יבצע לכם בדיקות נוספות כגון: דופק, משקל, גובה, לחץ דם. תצטרכו למלא כל בעיה רפואית המופיעה במסמך וכן בעיות רפואיות של קרובי משפחה. מסמך זה הוא הביטוח של צה"ל במידה והתגלה אצלכם משהו במשך השירות. בסופו על הרופא לחתום עליו.

ועדה רפואית

בחלק זה הרופא יבצע עליכם בדיקות גופניות על מנת לבחון שהכול תקין אצליכם. תצטרכו להיות עם תחתונים ולבצע פעולות שונות כגון: להשתעל, להתכופף וזאת על מנת לזהות בעיות רפואיות. הבדיקה כוללת גם מימוש באיברים החיוניים, קצת מלחיץ אבל כולם עברו את זה. למי שמעוניין שהבדיקה תבוצע ע"י רופא מטעמים דתיים או שונים ניתן לדרוש את הדבר, כך גם נשים יכולות לדרוש בדיקה ע"י רופאה.

לאחר הבדיקה הרפואית יקבע סופית הפרופיל הרפואי שלכם אשר ישפיע על התפקיד אליו תתקבלו בצה"ל.

האם הפרופיל הצבאי הוא חלק מציון הקב"א הכללי?

אין קשר בין השניים הראשון בוחן אתכם מבחינה פיזית והשני בוחן אתכם מבחינה שכלית.

ראיון אישי בצו ראשון – תחנה שלישית

רקע קצר

כחלק מהתחנות ביום הצו ראשון ישנה תחנה בעלת חשיבות רבה, הראיון האישי מול המאבחנת הפסיכוטכנית, חיילת בגיל 19-20 שעברה קורס רציני.

בסוף הראיון המאבחנת תקבע ציון שמהווה כ- 33% מציון הקב"א (קבוצת איכות) הסופי שלכם (ציון זה לא נקבע בפניכם) ציון הקב"א מאוד משמעותי לצבא, כדי לדעת לאילו סוג תפקידים לשבץ אתכם, ציון זה משקף בעיני הצבא את מידת הרצון שלך לשרת בצה"ל.

האם כולם עוברים ראיון אישי?

בעבר רק בנים היו עוברים ראיון אישי ביום הצו ראשון ומצד שני בנות מקבלות שאלון אישי למלא. הכולל: תחביבים, מספר חברים, תחומי בילוי, תכונות חיוביות ושליליות, תפקידים מועדפים בצה"ל ועוד שאלות דומות. חשוב מאוד לקחת שאלון זה ברצינות, הצבא מייחס לשאלון זה חשיבות רבה.

כיום ישנה מגמה שמתפתחת שגם בנות צריכות לעבור ראיון אישי כחלק מהמיונים בצו ראשון. בנוסף לראיון האישי בנות עוברות סוגים שונים של ראיונות בהמשך דרכם לתפקיד הצבאי ובפרט ביום המא"ה.

מספר עובדות על הראיון האישי

 1. הראיון נערך פעם אחת בלבד ביום הצו הראשון.
 2. מאבחנת פסיכוטכנית מבצעת את הראיון האישי.
 3. זמן הראיון אינו מוקצב, אבל אורך כ-20 דקות בדרך כלל.
 4. מטרת הראיון הינה לבדוק את את התאמתכם לשירות הצבאי, ובנוסף את רמת המוטיבציה של המתגייס לשרת בצה"ל.
 5. לראיון יש משמעות רבה על ציון הקב"א שלכם ועל תפקידכם הצבאי.

טיפים להתנהלות בראיון – מאגר המלצות ממתגייסים לצו ראשון – דפ"ר90

 • תשתדלו להגיע בלבוש הולם, שהרושם הראשוני של המאבחנת עליכם יהיה חיובי .
 • תרגישו בנוח, מטרת הראיון היא רק לנסות להכיר אתכם – המאבחנת תשמח לגלות שאתם אנשים איכותיים. חשוב שהמאבחנת תרגיש שאתם אנשים רציניים שנוח לנהל איתם שיחה – תכונה חשובה מאוד בצבא.
 • הבוחנת בדר"כ בחורה צעירה ונחמדה ולפעמים גם יפה אל תגרמו לזה להשפיע עליכם אתם יכולים לחייך ולהרגיש בנוח אבל אל תנסו להרשים אותה בסיפורים שיפגעו בתדמית שלכם – אתם צריכים לזכור שהיא לא חברה שלכם. לדוגמא: אני וחברים שלי מבלים הרבה בברים.
 • תנסו להיות ממוקדים בראיון ולענות על מה שנשאלתם ולא להתפזר.
 • תנסו להיות מקוריים (מי שאתם באמת) אך להבליט יותר את התכונות החיוביות וכך תרגישו גם בנוח.
 • היו כנים אל תשקרו בתשובתכם, השאלון בנוי בצורה כזו שהבוחנת שואלת שאלות דומות כדי לבחון אם אתם דוברי אמת אז תשתדלו להיות עקביים.
 • טיפ חשוב מאוד- מטרת הבוחנת הינה אך ורק לקבוע את ציון הקב"א שלכם ואינה יכולה להשפיע על סוג התפקיד שתשרתו בו בעתיד, ולכן כמעט בכל צו ראשון עולה השאלה: "אם הצבא היה מחליט שתשרת בקרבי מה הייתה ההרגשה שלך?" מטרת השאלה הינה לבדוק אך ורק את המוטיבציה שלך לשירות צבאי, ולכן תענה לה בחיוב אם הצבא יחליט שעלי להיות בקרבי אני אקבל זאת בשמחה, וכן להיפך אדם שרוצה להיות קרבי ישאל "ואם יחליטו שתהיה גו'בניק?"  חשוב שתדעו אין לראיון שום השפעה ישירה על תפקידכם לעתיד – נצלו זאת לקבל קב"א גבוהה.
 • אם הייתם בתנועת נוער, מדרכים, התנדבות, חוגים מיוחדים, קורסים ציינו זאת. כישורים אלו יכולים לפתוח בפניכם דלתות רבות בצבא.
 • יש שמועות באוויר שמורידים קב"א לאדם בעל קשיים כלכלים- ממש לא נכון אז אל תתביישו לענות בהתאם, צה"ל פשוט צריך לדעת פרטים אלו.
 • הטיפ האחרון: כמעט בכל ראיון השאלות חוזרות על עצמן חלק מהשאלות מופיעות למטה, תעברו עליהם ותחשבו מעכשיו על תשובות שירשימו את הבוחנת בצורה חיובית.

תוכלו לקבל טיפים נוספים מיחידת מיטב כאן!

אוסף שאלות

אוסף שאלות דומות שנאספו ממספר מתגייסים- התשובות הם רק כיוון כיצד לענות:

 1. האם נתקלת בסיטואציה שלא הסכמת עם המורה שלך/ חבריך/ הוריך וכו'?
  במקרה זה הצבא רוצה לבדוק איך תתנהג עם המפקד שלך/חברי שירות. לא צריך להיות ילד טוב ירושלים, פשוט תחפשו מקרה קטן שפתרתם בצורה מכובדת.
 2. האם פעם איחרת/הברזת לשיעור?
  במקרה זה רוצים דעת האם אתם חיילים ממושמעים, תנסו למתן את התשובה כמה שיותר ולמצוא פתרון נניח כן איחרתי לשיעורים אך רק באישור המחנך או במקרים מיוחדים ותסבירו שהשלמתם את החומר שפספסתם וכו'.
 3. תספר לי על מקרה שכעסת על מישהו/משהו? איך הגבת? איך אתה מסתדר עם אנשים? האם קל לך להכיר אנשים חדשים?
 4. האם אתה מהבחורים שבמרכז העניינים בחברים או שאתה מהאנשים הביישנים? תנסו להיות באמצע לא ביישן ולא ה – "מגניבים".
 5. ציין תכונות טובות ורעות בך? תאר לי מקרה שהשתמשת באחת התכונות.
 6. מהם שלושת הערכים החשובים לך ביותר? תשתדל שיתאימו למסגרת הצבאית למשל "התמדה".
 7. ספר לי התחביבים שלך? השתדלו לציין תחביבים מיוחדים ויכולות מיוחדות בכם.
 8. אם היו שולחים אותך לאי בודד אם אך ורק שלושה דברים מה היית לוקח? תחפש דברים שישמשו אותך לשרוד או שיחזקו אותך נפשית.
 9. מה מספר החברים שיש לך? מהו חבר אמיתי בשבילך? חבר טוב מאוד אחד זה מצוין, ועוד חברים רגילים.
 10. איזה סוג תלמיד אתה? משקיע? מזלזל? האם המורים אוהבים אותך? האם יש מקצוע שאתם לא אוהבים? משקיע, והמורים אוהבים אתך (בדר"כ משווים את המורים למפקדים העתידים שלכם).
 11. מהו המקצוע אהוב עליך? מהו המקצוע השנוא עליך והאם אתה משקיע בו? ציין מקצוע שאתם לא אוהבים אבל עדיין משקיעים בו כדי לשמור על ממוצע גבוה.
 12. האם אתה מסתדר עם ההורים/אחים שלך? ציין דוגמא?
 13. איך אתה מסתדר במצבי לחץ? תאר לי מקרה? תספר על סיפור שהתמודדת עם הלחץ בצורה טובה.
 14. האם בעבר היית מעורב בקטטה או במשטרה? אם כן צמצם את האירוע או הראה חרטה.
 15. מי קובע לאן הולכים ליציאות? ומה מקומות הבילויים שלכם? אל תנסו להרשים  את הבוחנת ולהגיד מסיבות וכדו'.
 16. האם אתה מעשן? אם כן אל תשקר אבל תנסו להדגיש שאתם משתדלים למתן את תדירות בפעמים ביום וכדו'.
 17. האם אתה עשית סמים בעבר? אני מכיר מספר אנשים שאמרו כן וציינו שזאת הייתה מעידה חד פעמית שהם לא יחזרו עליה וזה מראה שהאדם אמין ולא משקר, אך כמובן אל תגיעו לזה בכלל.
 18. האם אתה שותה לפעמים? אם כן תסביר לבוחנת שאתה שותה לעתים רחוקות נניח באירועים וגם שם בכמות קטנה, כדי להראות שאתה לא מגזים ושולט בעצמך, אם בעתיד תפקידך יהיה סודי הצבא לא רוצה שתחשוף סודות ברגעים שאתה חסר שליטה.
 19. איזה סוג תפקיד היית רוצה להיות  בצבא? 
 20. ציין סוג תפקיד שהיית רוצה להיות בו ותסביר שאתם  תרגישו סוג של מיצוי בו ואז תעשו את העבודה בצורה המושלמת ביותר?
 21. אם הצבא יחליט שתגיע לתפקיד שלא תחבב כיצד תגיב? אם הצבא יחליט שתגויס ליחידה קרבית שאינך רוצה? תגיד שאתה תנסה כמה שיותר לשכנע את הצבא שאתה מתאים לתפקידים אחרים בכך שתגדיל ראש ותבצע את התפקיד בצורה הטובה ביותר ויזהו את הפוטנציאל שלך שוב פעם המראיינת אינה יכולה להשפיע באופן ישיר על התפקיד שלך.
 22. למה אתה רוצה לשרת בקרבי? אני רוצה לשרת את המדינה שלנו בצורה שתפיק את המירב ואני מרגיש שזו התרומה…
 23. האם תרצה לחתום קבע? יכול להיות שכן אחתום אם ארגיש שירות משמעותי שתורם למדינה (תבוא בגישה חיובית שאתה רוצה). השאלה נועדה לבדוק עד כמה אתה רוצה לתרום לצה"ל. לשאלה אין שום משמעות אמיתית באמת ואתם לא הולכים לחתום לה במקום.