בדיקה רפואית – הפרופיל הרפואי

חשיבות הבדיקה הרפואית

לבדיקה הרפואית ישנה חשיבות בעיקר ללוחמים והלוחמות שצפויים לעבור מאמצים פיזיים רבים ולכן חשוב שגופכם יוכל לעמוד בעומס. כמו כן לסיירות ויחידות מובחרות ישנם דרישות יותר גבוהות לעיתים או דרישות מסוימות בגלל התפקיד הכרוך בהם, לדוגמא שייטת 13 דורשת ראייה 6 על 6 טבעי ללא ניתוח וזאת משום הפעולות בים שמבצעת היחידה.

הכנות בטרם הבדיקה הרפואית

על מנת שתוכלו לזרז את תהליך הבדיקה הרפואית מומלץ להכין מראש מספר דברים:

  1. שאלון רפואי חתום ע"י רופא המשפחה שלכם.
  2. בדיקת שתן – שביצעתם באותו שבוע.
  3. בבדיקת ראייה יש לבצע בדיקה הנקראת Visus, ובמידה שמספר המידה שלכם בעיניים גדול (4- ומטה) יש להיבדק בבדיקת Fundus החתומה ע"י רופא עיניים.
  4. במידה ואתם משתמשים בעדשות מגע יש להסירן 24 שעות טרם הבדיקה.

במידה ולא תביאו בדיקת ראייה ושתן תצטרכו לבצע זאת בלשכה עצמה.

טופס בדיקת הראיה

טופס השאלון הרפואי שיש למלא ע"י רופא

בדיקת ראייה ובדיקת שתן

בדיקת ראייה בבדיקה יבחנו האם אתם עוורי צבעים וכן האם אתם זקוקים למשקפיים ובמידה וכן, מה המספר שלכם. השפעת בדיקת הראייה היא די חשובה למי שמעוניין להגיע לסיירות כגון: מטכ"ל, שייטת וכו'. אך ניתן לפתור בעיה זו חלקית בעתיד ע"י ביצוע ניתוח הסרת משקפיים בלייזר (לשייטת זה לא עוזר…). את בדיקת השתן ניתן לבצע בבית בעזרת כוס אטומה שתוכלו לקבל בקופות חולים או לבצע זאת בלשכת הגיוס עצמה.

האם משקפיים מורידים פרופיל?

ישנן מידות במשקפיים אשר יורידו לכם פרופיל במידה שהמספר גבוה. כמו כן, במקרים של צילינדר גבוה תיתכן הורדה בפרופיל. לביצוע בדיקת עיוורון צבעים ומידה במשקפים ניתן ללחוץ כאן ותוכלו להעריך את מצבכם. 

מסמך הבדיקה הרפואית שמילאתם עם רופא המשפחה

בשלב זה יעבור רופא הלשכה יחד אתכם על השאלון הרפואי שמילאתם בבית. מסמך זה יש למלא יחד עם הרופא משפחה שלכם שבו הוא גם יבצע לכם בדיקות נוספות כגון: דופק, משקל, גובה, לחץ דם. תצטרכו למלא כל בעיה רפואית המופיעה במסמך וכן בעיות רפואיות של קרובי משפחה. מסמך זה הוא הביטוח של צה"ל במידה והתגלה אצלכם משהו במשך השירות. בסופו על הרופא לחתום עליו.

ועדה רפואית

בחלק זה הרופא יבצע עליכם בדיקות גופניות על מנת לבחון שהכול תקין אצליכם. תצטרכו להיות עם תחתונים ולבצע פעולות שונות כגון: להשתעל, להתכופף וזאת על מנת לזהות בעיות רפואיות. הבדיקה כוללת גם מימוש באיברים החיוניים, קצת מלחיץ אבל כולם עברו את זה. למי שמעוניין שהבדיקה תבוצע ע"י רופא מטעמים דתיים או שונים ניתן לדרוש את הדבר, כך גם נשים יכולות לדרוש בדיקה ע"י רופאה.

לאחר הבדיקה הרפואית יקבע סופית הפרופיל הרפואי שלכם אשר ישפיע על התפקיד אליו תתקבלו בצה"ל.

האם הפרופיל הצבאי הוא חלק מציון הקב"א הכללי?

אין קשר בין השניים הראשון בוחן אתכם מבחינה פיזית והשני בוחן אתכם מבחינה שכלית.